Willa Biruta/21 kwietnia

Komisja konserwatorska w Willi Biruta

Komisja konserwatorska w Willi Biruta

Kontynuacja zabiegów konserwatorskich przy wewnętrznych sztukateriach Willi Biruta przebiega pod czujnym okiem specjalistów. Pod koniec marca odbyła się tzw. Komisja Konserwatorska. Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla dalszego przebiegu prac. Komisja taka jest organem opiniodawczym do spraw działań konserwatorskich i rekomenduje dalsze decyzje o przebiegu prac. Komisja oceniająca stan sztukaterii Willi Biruta odbyła się z udziałem przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, inwestora, autora programu konserwatorskiego oraz wykonawcy. Oględziny przyniosły wiele ciekawych wniosków i dalszych rekomendacji.

Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji, przyjmując za kryteria: ilość i rodzaj spękań, ilość i rodzaj ubytków, oraz stopień deformacji, obiekty podzielono na cztery kategorie stanu zachowania. Bardzo cieszy nas fakt, iż stan od 30% do 50 % badanych elementów określa się jako bardzo dobry lub dobry i te fragmenty oryginalnych sztukaterii zostały zakwalifikowane do dalszych prac konserwatorskich oraz ponownego montażu. Komisja odniosła się również do kwestii rekonstrukcji kolorystyki sztukaterii, którą rozpatrywano w oparciu o dokonane odkrywki i specjalistyczne badania laboratoryjne. Z uwagi na szczątkowy stan zachowania polichromii sztukaterii i wątpliwości co do oryginalnej kolorystyki zdecydowano pozostawić sztukaterie jako monochromatyczne (ugry, żółcienie, zielenie, błękity).

Jednocześnie z przyjemnością informujemy o podjęciu decyzji, iż część oryginalnych elementów sztukaterii Willi Biruta, które nie będą podlegać konserwacji zostaną przekazane Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Posłużą one jako materiały dydaktyczne dla studentów konserwacji dzieł sztuki. Wybrane z nich ponownie wrócą do Biruty, gdzie eksponowane będą w zaaranżowanym muzeum.